3 Mayıs 2013 Cuma

Solcu "Dili"


Geçen günlerde Tarafsız Bölge programını seyrediyordum, son günlerin barış süreci ve bunun propagandasını yapan akil adamları konuşuyorlardı. Katılanların hepsi de akil adam veya kadındı. 

Karşılarında da iki tane akil olmayan kişi vardı bir nevi aşık atışması gibi söz de diyalog biçiminde ama aslında monolog olarak birbirleriyle laf yarıştırıyorlardı ama hiç biri de birbirlerini dinlemiyordu.

Burada barış sürecini ve akil adamların ve kadınların tartışmasını da yapmayacağım. Sadece ne kadar boş konuştuklarının akil veya akil olmayan bireylerin aslında ne kadar bilgisiz olduğunu fark ettiğimi bir akil adamın kendi dilinden belirtmek istiyorum.

Bir katılımcı “Bu ülkede sadece Kürtler değil solcularda çok acı çekti ve öldürüldü” diye bir cümle kurdu. Kurulan cümlede bir abeslik yok, doğruya doğru bu ülke de kendisine solcuyum diyen ve o inanışın doğrultusunda bir şeyler yapmaya kalkışan herkes mutlaka işkenceden geçirildi, hapishaneye atıldı hatta hayatlarını kaybettiler.

Sırf karşı çıkmak için Kürt kökenli bir akil adam ise çok kızgın bir şekilde “ Ama onların dili yasaklanmadı buna ne diyeceksiniz” dedi.

Şok oldum bu kişi aynı zamanda araştırmacı-yazar olarak da kendini tanıtıyor aynı zamanda bazı gazetelerde günlük yazılarda yazıyordu. Son ünvanı da akil adamdı. 

Bu nasıl bir bilgi sahibi olmaktı. Bu nasıl doğru olan bir söyleme sırf karşı çıkmak için savunma refleksiydi. 

Her şeyden önce dünyada veya Türkiye’de solcu dili diye bir dil var mı? Solcu dili ne demek. Kendini marksist, sosyalist genel tanım olarak solcu olarak görenler her ırktan olabilir. Hangi ülkede yaşıyorlarsa o dili kullanırlar. Veya ana dili neyse o dili konuşurlar. Üstelik bu ülke de, kendini sosyalist olarak ifade eden insanların yüzde ellisi Kürt kökenli insanlardan oluşur. Bazıları etnik kökenini ön plana çıkartır, bazıları buna hiç değinmez.

DÜNYA SİYASİ LİTARÜTÜRÜNE YENİR BİR TEORİ KAZANDIRILDI SOLCU DİLİ PES DOĞRUSU HAKİKATEN PES 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder